İlginç Hikayeler

Hayatın Anlamını Bulmak

Eski zamanların birinde bir adam hayatin anlamının ne olduğuna takmış kafayı.

Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı cevaplarda ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabi olmalı diyormuş. Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş. Köy, kasaba, ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabi…

Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona
-Şu karşı ki dağları görüyor musun? Orada yaşlı bir bilge yasar istersen ona git belki o sana aradığın cevabi verebilir demişler.

Çok zorlu bir yolculuk sonunda Bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye Hayatin anlamının ne olduğunu sormuş.

Bilge sana bunun cevabini söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş…

Adam kabul etmiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel… Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin. Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış evet demiş kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?

Adam şaşkın. Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki. Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine içinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş Bilge.

Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü. Geri geldiğinde bilge, adama bahçe nasıldı diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış.

Bilge gülümsemiş, ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş.

-Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün hayatin akıp gider sen farkına varmazsın.
Yada görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayati yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır.

“Hayatinin anlamı senin bakışlarında gizli”

Okuyup Beğendiyseniz lütfen aşağıdaki butonlarla yazıyı sosyal medyada paylaşınız. 🙂

Yorum

TAG
BENZER YAZILAR